Kayak Yaparken Dikkat Edilecekler ve Püf Noktalar

İlk kez kayak yapacak olanlara tavsiyeler, dikkat edilecekler ve kayak ekipmanlarının kullanımı…

Her yaştan insanın yapabileceği bir spor dalı olan kayak ile ilk tanışmanızda nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi kayma tekniğinin daha avantajlı olduğunu merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumalısınız. 2200 metre yükseklikte yaşayacağınız bu heyecanın öncesinde eğitmenlerinizden ders almanız, güvenlik kurallarına uymanız ve öğrenmekten asla vazgeçmemeniz gerekiyor. Bunların dışında ilk kez kayak yapacak olanlara tavsiyeler:

 • Öncelikle kayak yapmaya genç yaşta başlamakta fayda var. Ayak ve kol kaslarınızı güçlendirmiş, başarılı bir spor kariyerinin önünü açmış olursunuz.
 • Teknik eğitimler sizi zorlayabilir. Bu nedenle sabırlı olmakta fayda var.
 • Eğitmeninizin sertifikalı olması da en önemli konulardan. Bu hususa dikkat edin.
 • Derslerinizi kaçırmayın.
 • Ders dışında da çevrenizden öğrendiğiniz hareketleri uygulamanızda fayda var.
 • Kendinize en uygun kayak malzemelerini kiralayın ya da alın.
 • Sıkı giyinin. Hasta olmak istemezsiniz.

 

Kayarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pistlere çıkarken ve kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler var. Bunlar nasıl giyinmeniz gerektiğinden nasıl kayacağınıza kadar uzayıp gidiyor. Sıralayacağımız önlemleri aldığınız taktirde kayak yapmak hem daha tehlikesiz hem de bilinçli bir şekilde olacak. Kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Ski pole denilen kayak sopalarınızı vücudunuzdan önde tutmalısınız. Sıkıca kavramak için de kaymayı önleyici kar eldivenlerinizi takmalısınız.
 • İdeal ve dengeli bir vücut pozisyonu yakalamak aslında en önemli olan. Kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli olan dengedir.
 • Omuzlarınız düz, sırtınız öne eğik olmalı. Omzunuzu oldukça az hareket ettirmeniz gerekiyor.
 • Kayak nasıl yapılır diye merak ediyorsanız ilk olarak yere bakmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Başınızı dik tutmalısınız. Yere değil, karşınıza bakmalısınız.
 • Ayak bileklerinizi rahat bırakıp ağırlığınızı ön tarafa vermelisiniz. Ağırlığınızı geriye doğru verirseniz sürekli düşersiniz.
 • Dizleriniz hafif kırık olsun. Kendinizi kasmayın ve bacaklarınızı rahat bırakın. Engellere geldiğinizde sert bir hareket yaparsanız düşersiniz.
 • Vücudunuzun ağırlığını her iki bacağınıza eşit olarak verin. Kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi de vücut ağırlığının dengelenmesidir.
 • Dönüşlerde rahat etmek istiyorsanız kalçanızı düz tutmaya dikkat edin.
 • Çocukların kask takması mecburidir. Kayak nasıl yapılır diyenler mutlaka çocuklarının güvenliğini sağlamalıdır.
 • Yaralanma ve sakatlanma durumlarında acilen tesisinizin doktoruna başvurmalısınız.

Kayak Aletlerinizi Dikkatli Seçin

Kayak yaparken dikkat edilecekler öncesinde malzeme seçimi önemlidir. Bağlama, kayak, buton en önemli kayak malzemeleridir. Bu malzemeleri alırken özel yapılmış gor – teks kumaşlı kıyafetleri tercih etmelisiniz. Hassas bir cilde sahip olanlar eldiven ve kar maskesi takabilirler. Kayak ekipmanlarınızı vücut ağırlığınıza göre seçmelisiniz.

Hamile İseniz Kayak Yapmadan Önce Doktorunuzla Görüşün

Hamilelerin kış sporlarını yapması tehlike arz edebilir. Bu nedenle doktorlarından onay almalarında fayda var. Hamilelik döneminde kayak yapmak düşme ve yaralanma istenmeyen sonuçlarla karşılaşmaya neden olabilir. Doktor onayı olmadan pistlere çıkılmaması gerekir.

Uyarı Levhalarını Dikkate Alın

Kayak yaparken dikkat edilecekler arasında yönlendirme ve uyarılar da yer alır. Pistlerdeki levhaların üzerindeki uyarılara dikkat edin ve kayak rotanızı uyarılara göre belirleyin.

Diğer Kayakçıları Tehlikeye Sokacak Hareketler Yapmayın

Kurallara uygun şekilde kaymaya özen gösterin. Diğer kayakçıların hareketlerine engel olduğunuz taktirde zincirleme kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Bu nedenle kayak nasıl yapılır, iyi öğrenmelisiniz.

Önlemlerinizi aldıktan sonra Kartalkaya’da kayak yapmak sizler için unutulmaz bir deneyim olacak. Zamanla geliştiğinizi hissedecek ve bu tutkuya kapılarak her sene kış aylarında kendinizi pistlere atacaksınız. Acemiliğinizi atlattıktan sonra farklı tarzlarda, daha zor pistlerde kayabilirsiniz.

 

Kartalkaya hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Kartalkaya'da konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Kartalkaya'da tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake