Kartalkaya Hava Durumu ve Kar Kalınlığı

Kartalkaya Yıllık Ortalama Sıcaklık Değerleri ve Kar Yağışları

Bolu’da yer alan Kartalkaya iklimi bölgenin özelliklerini taşıyor. Marmara ve Karadeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü yörede, kayak sezonunda genellikle 0’ın altında değerler görülüyor. Kartalkaya hava durumu da iklim ve mevsim değerlerinden şaşmıyor.

Şehir merkezinden 40 km uzaklıkta ve 2000 metre yükseklikte yer alan kayak merkezi, bölgenin ana karakterine uygun hava koşullarına sahiptir. Tesislerin bulunduğu merkezde Kartalkaya sıcaklık değerleri daima 9 – 10 derece daha düşüktür. Bölge Batı – Kuzeybatı yönünde rüzgar almaktadır. Kayak merkezinin çevresi, sıklıkla gürgen ve çam ağaçları ile çevrilidir.

Yaz mevsiminde 18 – 20 derece civarında sıcaklık değerlerinin görüldüğü Kartalkaya’da zirve hep karlıdır. Yöre yarı ılıman bir iklime sahiptir. Hakim rüzgar yönü; batı – kuzeybatıdır. Kartalkaya hava şartları mevsime göre değişkenlik gösterir.

Kartalkaya Kar Kalınlığı

En fazla 4 metreye ulaştığı görülen Kartalkaya kar kalınlığı genellikle 135 – 190 cm civarında olmaktadır. Aralık ayı ile başlayan kar Mart ayının sonlarına kadar dağlarda kalmaktadır. Nisan ayının bitimiyle eriyen karlar yerini yemyeşil alanlara bırakır. Kartalkaya kar tahmini yıllık iklim koşullarına ve kayak merkezinde görülen derecelere göre yapılabilir.

Kartalkaya iklimi, bölgenin yüksek konumlanmış olması nedeniyle karasallık göstermektedir. Kartalkaya hava durumu ve kar kalınlığı da bu karasallıktan etkilenir. Kartalkaya hava şartları kış mevsiminde oldukça zorlayıcıyken yazın yemyeşil orman örtüsü görmek mümkün olur.

Kartalkaya Canlı

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake