Kayak Malzemesi Nasıl Seçilir? – En İyi Kayak Ekipmanları

Kayak malzemeleri arasında en önemlisi kayak takımlarıdır. Kayak takımı seçimi ise oldukça zordur. Kayak pistlerine çıkmadan önce size en uygun kayağı seçmeniz gerekir. Kayak seçerken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Boyunuz, kilonuz ve yaşınız kayak seçiminde büyük rol oynamaktadır.

Ayrıca yeteneklerinize ve kullanacağınız parkura göre belirleyeceğiniz kayak takımları ile daha rahat edersiniz. Eğer kayak takımı seçimi doğru olmazsa sakatlanmalara ve yaralanmalara neden olabilirsiniz. Kayak takımı seçimi için tatil yaptığınız otelin kayak eğitmenlerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca seçiminizi yaparken sizlere birkaç püf nokta da biz sunacağız. Bunlar:

 

Kayak Düzeyinizi Belirleyin!

Kayak ekipmanları arasında en önemlilerden olan kayak takımları kiralamak ya da satın almak için öncelikle sınırlarınızı bilmelisiniz. Kayak seçiminizi kolaylaştırmak için öncelikle aşağıdaki kategorileri inceleyip kayak düzeyinizi belirlemelisiniz. Sonrasın uygun kayak takımı bulabilirsiniz.

  • Başlangıç: 

Yeni başlayanlar, düşük eğimli pistlerde yavaş kaymayı tercih edenlerdir. Kayak ekipmanları da pistlere göre belirlenir.

  • Orta Düzey:

Orta düzey seviye, temel kayak yeteneklerine sahip, ileri düzey (siyah) pistler dışında birçok zemin ve kar koşullarında oldukça kontrollü olan ve tam kontrollü olma yolunda gelişmekte kayakçıların seviyesidir.

  • İleri Düzey:

İleri düzey, buzlu, dik, bol kar, parçalı ve benzeri her tür koşulda, ileri düzey (siyah) pistlerde ve yüksek hızlarda kontrollü kayabilen kayakçı ve yarışçıların seviyesidir.

Kayak takımları: Yurt dışında “downhill ski” ya da “alpine ski” olarak bilinen kayak takımları, telesiyej ile dağın zirvesine tırmanıp zirveden aşağıya doğru hızlı ve keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlar. Popüler kayak takımı markaları arasında; Atomic, Elan, Rossignol, Salomon, Fischer, Head, Volk sayılabilir.

 

Farklı Düzeylere Uygun Kayak Takımları

Farklı düzeylere göre kayak takımları dört temel kategoriye ayrılır:

1. Başlangıç / Orta Düzey Kavisli (Carving) Kayaklar: Yeni başlayanlar ve orta düzey kayakçılar için tasarlanan bu kayaklar düşük hızda gitmek için daha yumuşak olarak tasarlanmıştır. Kayak takımları arasında en çok tercih edilenlerdir.
2. Orta / İleri Düzey (Performans) Kayakları: Dağın her yerinde kayabilmelerine rağmen daha çok toz karın olmadığı, ezilmiş pistleri tercih eden orta ve ileri düzey kayakçıların tercih ettiği kayaklardır.
3. İleri düzey/Yarış Kayakları: İleri düzey kayaklar hızlı kaymaya uygun tasarlanmıştır. Kayak takımı seçimi sırasında üzerinde önemle durulması gereken konu kayakçının ileri düzeyde ne kadar iyi olduğudur.
4. Çok Yönlü Kayaklar (mid-fat): Bu kayaklar, her türlü kar koşulunda ve dağın her yerinde kaymak isteyenler için tasarlanmıştır. En popüler kayak çeşitlerinden biridir.

Kadınlara ve Çocuklara Özel Kayak Takımları

Kayakta erkek, kadın ve çocuk modelleri vardır. Kadın için üretilen kayak takımları erkek kayak takımlarından farklıdır. Kadınlara özel kayak takımları daha hafif, esnek ve ağırlık noktası farklı olarak üretilmiştir. Ağırlık noktasını ayarlamak için bağlamalar normalden bir santimetre kadar daha öne monte edilir. Bu sayede kadınların erkeklere göre daha arkada olan ağırlık merkezleri öne ve kayak merkezine yaklaştırılarak dönüşler kolaylaştırılarak denge artırılır. Ayrıca botlarda ve kayak takımlarında kullanılan malzemede de erkek kayak takımlarına oranla daha yumuşaktır. Çocuğunuz için kayak takımı satın alacaksanız onun boyuna ve ağırlık ölçülerine uygun bir kayak takımı seçmelisiniz.

 

Kayak Boyunu Doğru Seçin

İri yapılı bir insanın uzun kayak takımlarıyla manevra yapması kısa kayak takımlarıyla manevra yapmasından daha kolaydır.

Daha hafif ve kısa kayak takımları ile yön değiştirmek ve eğimlerde yavaşlayabilmek daha kolaydır. Bu boyuttaki kayak takımları özellikle kayağa yeni başlamış olanlar ve temkinli kayakçılar için idealdir.

Ağırlık (kilogram) Kayak uzunluğu (santim)
45 kg.dan az 140 cm
45 kg – 52 kg 145
52 kg – 58 kg 150
59 kg – 68 kg 155
68 kg – 79 kg 160
79 kg – 90 kg 165
90 kg.dan fazla 170

 

Kayakların Genişliği

Kayak takımlarının genişliği genellikle kayağın burnu, ortası ve kuyruk kısmı olmak üzere üç bölgeden ölçülür (122/90/115 gibi). Kayağın bel genişliği (bağlamaların altındaki genişlik) kayağın değişik koşullarda hareketini belirler. Örneğin yumuşak, derin kar veya toz kar daha fazla yüzerlilik gerektirir, bu yüzden geniş bel genişliği uygundur. Kayak takımı seçerken genişlik göz önünde bulundurulmalıdır.

    • Başlangıç/Orta Düzey Kayaklar: 

Kayağa yeni başladıysanız, orta kısmı 70 mm, kuyruk kısmı 80 mm olan kayakları tercih etmelisiniz.

    • Hızlı dönüşlere uygun kayaklar: 

Eğer eğimlerde hızlı dönüşler yapmak istiyorsanız, kayak takımı seçerken orta kısmı 60 mm olan kayakları tercih etmelisiniz.

    • Yumuşak/derin/toz kara uygun kayaklar:

Ortası 80 mm gibi daha kalın olan kayak takımları yumuşak karda kaymak için idealdir. Kayak takımı seçimi sırasında bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Kayak yapmak için öncelikle sizi pistlerde zorlamayacak kayak ekipmanları edinmeniz gerektiğini unutmayın. Sayfamızdaki önerilerden yararlanarak kayak takımı seçimi için doğru bir yol belirleyebilirsiniz. Otellerin kayak ekipmanları kiralama mağazaları ve profesyonel eğitmenleri sizlere kayak seçiminde yardımcı olacaklardır.

 

Kartalkaya hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Kartalkaya'da konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Kartalkaya'da tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake